Jdi na obsah Jdi na menu
 


Satanismus

27. 9. 2009

Jako satanismus se označuje kult „padlého anděla“ Satana, chápaného (na rozdíl od křesťanství) jako protiklad Boha. Protože pro křesťany je Bůh zdrojem veškerého dobra, je Satan naopak ztělesněním zla, a satanismus proto lze ve většině jeho forem chápat mj. jako negaci tradičního křesťanství, touhu vymezit se proti němu a do značné míry i znechucení většinovou společností. Pro tento negativní charakter se satanismus obvykle nezařazuje mezi křesťanské směry, i když z křesťanské teologické tradice vychází a v řadě svých směrů je ideově na křesťanství závislý. Satanismus je typickým představitelem stezky levé ruky.

Satanismus není organizačně ani myšlenkově jednotný, během historie vzniklo mnoho různých hnutí, sekt a ideologií označovaných jako satanistické. V současné době je satanistické hnutí v anglosaském světě silně ovlivněno dílem Antona Szandora LaVeye,který vycházel z antického hédonismu a Nietzscheho nihilismu. Vedle tohoto filozofičtějšího satanismu ovšem existovaly a existují i satanistické socio-patologické skupiny a jedinci, pro něž satanismus mimo jiné znamená přinášení krvavých obětí nebo páchání jiných zločinů.

 

 Časté symboly satanismu

 

Příznivci satanismu používají různé symboly, sloužící k mnoha rozličnými účelům,především k vyjádření určitých archeotypů a negaci křesťanství.Symboly vycházejí z křesťanské a pohanské symboliky.Část z nich převzala metalová komunita a nosí ji příznivci metalu či příslušníci gotického hnutí. Některé symboly se využívají k rituálním účelům a část z nich slouží jen jako metafora vzdoru. Nejčastějšími jsou bafomet (obrácený pentagram s hlavou kozla),samotný pentagram, číslo 666 a Petrův Kříž (obrácený kříž).                         

 

Bafomet

Mezi symboly, často spojované s satanismem patří například bafomet (obrácený pentagram s hlavou kozla). Toto slovo vzniklo pravděpodobně zkomolením jména islámského proroka Mohameda.

 
Bafomet - jeden ze symbolů satanismu

 

 

Také to mohla být dvě řecká slova spojená dohromady, a pak by to znamenalo „rozplynutí se v moudrosti“. Údajně jej uctívali templáři a to posloužilo církvi jako záminka pro jejich brutální vyvraždění.V 19. století začali pentagram využívat okultisté jako Aleister Crowley nebo Eliphas Levi a později se stal součástí satanistické symboliky a po nástupu black metalu i součástí metalové módy.

 

Hudba

 
Dimmu Borgir - black metalová skupina, inspirovaná satanistickou filozofií

 

 

Nejvíce ovlivňuje satanismus metalovou hudbu, obzvláště její „tvrdší“ a „temnější“ odnože, jako black metal, death metal nebo grindcore. Ke kapelám, které se prezentují či prezentovaly jako satanistické, patří např. Venom, Slayer, Possessed, King Diamond, Morbid Angel, Deicide, Cradle of Filth nebo Root. Satanistická témata se objevují i v textech heavymetalových skupin, jako jsou Iron Maiden (The Number of the Beast ze stejnojmenného alba), Guns N' Roses nebo AC/DC. Z křestanských kruhů a od hudebních laiků přicházejí kvůli satanistickým textům a symbolům útoky na heavy metal jako na „kolébku zla. Podle některých se však jedná jen o neškodnou uměleckou masku, resp. marketingovou strategii či snahu o zviditelnění se. Stejná obvinění byla v 60. letech vynášena nad obyčejným rock'n'rollem nebo rockem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(bohy, 3. 11. 2009 15:37)

xD